ORC NEDİR?

Sportsboat yarışlarına 2011 yılında Kalamış yelken bünyesinde ilk adımları attık. O yıllarda yaptığımız araştırmalar sonunda ufak keelboat tekneleri bir arada yarıştıran ülkeler ve kulüplere baktığımızda bize en yakın gelen Avusturalya’da kullanılan SMS ( Sportsboat Measurement System ) handikap sistemi oldu ve 2016 yılına kadar SMS kuralları altında yarışmaya devam ettik.

2015 yılında ORC ile tanışma fırsatı bulduğumuzda, ORC deki hesaplama kolaylıklarının devreye girmesi ve bizimde sisteme hakim olmamız neticesinde son 3 sezon ORC hesaplamaları altında yarıştık.

ORC, dünyada kullanılan en yaygın rating sistemi olup, en yakın ikinci sisteme göre sertifika çıkartmış tekne sayısı, en yakın sistemin 2 katından fazladır.

ORC sistemi teknelerin tek bir yazılım altında polar diyagramlarını çıkartarak tekneleri bu grafiklere göre eşitlemek üzere kurulmuştur.

ORC, her teknenin kabuk dizaynı, yelken alanı, ekip kilosu, rüzgar şiddeti ve rüzgara açısına göre sistemin hesapladığı hızlara ne kadar uyduğuna bağlı olarak yarışı kazananı belirliyor.

Diğer rating sistemlerinden farklı olarak tek rakam üzerinden yarışmak yerine teknelere atanan birçok farklı rating rakamları mevcut, böyle olunca yarış günü hava durumuna bakarak hangi teknelerin kazanma şansının olduğu, hangilerinin de kazanma şansı olmadığının baştan belli olduğu yarışlar artık geride kalıyor.

ORC sertifakarının üzerinde var olan rakamlara göre farklı farklı hesaplamalar yapmak mümkünken en gelişmiş hesaplama olan PCS bizim 2019 yılında uygulamaya başlayacağımız hesaplama yöntemi olacak.

ORC Sportsboat kuralları ise bizlerin de temele aldığı birbirine yakın tekneleri yarıştırmak için kurgulanmış kurallardır. Bütün tekneleri bir arada yarıştırmaya kalktığımızda farklılıklar daha çok artarken, yarış süreleri de birbirinden farklı olmakta bu nedenle de benzer şartlarda yarışılmaması sonuçları adaletsiz bir şekilde etkilemektedir.
Oysa belli ölçülerin içindeki tekneler ki bu bizim için ORC kurallarının ortaya koyduğu sınırlarla çizilmiş olup ORC Sportsboat Kuralları olarak adlandırılmış kurallardır.

Biz Sportsboat birliği olarak standart yat yarışları değil, sınırları çizilmiş teknelerin – Sportsboat – yarışlarını yapmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Share this Page