Sportsboat sınıfı, dünyada en tecrübeli yelkenciler ve yelkene yeni başlayanlar dahil olmak üzere, yelken sevdalısı herkesin kullanabildiği teknelerin sınıfıdır. “Tekneler” diyoruz çünkü tek bir tekne tipini kapsayan bir sınıf değil, 6.00 – 9.15 mt arası boy, max. 2000 kg tekne tiplerini kapsamaktadır.

Sportsboat; bir çok ülkede trofe yarışları, ulusal şampiyonaları yapılan bir sınıf olmanın yanı sıra, Avrupa Şampiyonaları düzenlenen popüler bir sınıf haline gelmiştir. ORC rating sistemi ile bu yarışlarda teknelerin arasındaki farklar, avantaj ve dezavantajlar adil bir şekilde eşitlenip, başa baş yarışların yapılmasını sağlamaktadır.

Sportsboat tipi tekneler, yelkene yeni başlayanların, ilk kez tekne sahibi olmak isteyenlerin ve yelken okullarının tercih ettiği tekneler haline gelmiş ve bu sayede Türkiye’de yelken sporunun gelişmesinde önemli rol oynayan bir tekne sınıfı haline gelmiştir.

Türkiye Yelken Federasyon Sportsboat Sınıfı  ve Komite’nin kurulma aşaması;

2011 yılında, Kalamış Yelken Kulübü ev sahipliğinde, İstanbul’da Sportsboat sınıfı tekne sahipleri bir araya gelerek, Kalamış Koyu içinde yarışlar yapmaya başladılar. Bu yarışlar aslında şimdi resmi anlamda kurulan Türkiye Yelken Federasyonu Sportsboat sınıfının kurulması için ilk adımları oluşturdu. Yapılan bu yarışların duyulması ve teknelerin farklı özelliklerine rağmen kıran kırana yarışması, bu sınıfa olan ilgiyi gün geçtikçe arttırdı. İstanbul dışından ekipler tekne kiralayarak veya kendi teknelerini getirerek yarışlara dahil olmaya başladılar. Nihayet yarışlar, Türkiye Sportsboat Trofesi adında yapılmaya başladı ve trofe her yarıştan sonra  dikkatleri üzerine çekti. Ülkenin başarılı ve önde gelen yelkencileri ekiplere dahil olup Sportsboat sınıfının heyecanına ortak oldular. Geçen her sene yeni ekiplerin yarışlara katılımıyla tekne filosu genişledi ve 2018 yılında Türkiye Yelken Federasyonu bünyesinde resmi “Sportsboat Komitesi” kuruldu.

Komite Hedefleri ve Çalışması

Başkan Dr. Şükrü Sanus, Mahmut Saral, Mehmet Özçetin ve Emre Özgen’den oluşan komitenin başlıca amacı, sınıfın diğer illerde de aktif olması idi. 2018 yılında Ankara, Bursa, Muğla, İzmir’den gelen ekipler, kendi tekneleri ya da kiraladıkları tekneler ile trofe yarışlarına ve Türkiye Şampiyonasına dahil oldular. Ayrıca Türkiye Şampiyonasına Rusya’dan da bir ekip katıldı.

2018 Türkiye Sportsboat Trofesi, ‘Üniversitelerarası Sportsboat Trofesi’ de dahil edilerek, 8 Üniversite takımının katılımı ile tamamlandı.

Bursa Yelken Kulübü yıllardır gerçekleştirdikleri ‘ Eker – Bursa Yelken Kulübü Trofesi Yat Yarışları’nda Sportsboat ORC sınıfını açarak, İstanbul dışında Sportsboat Sınıfını aktif eden ilk kulüp oldu.

T.Y.F. Sportsboat Komitesi olarak, 2018 yılında sezonu heyecan ve adrenalin dolu yarışlar ile tamamladık ve 2019 için planlanan trofe yarışları ve Türkiye Şampiyonası’nı en iyi şekilde gerçekleştirmek için çalışmalara hız kesmeden başladık. Saruhan Çınay ve Aysu Peksağ’ı da aramıza alarak Komitemizi güçlendirmiş olduk. Biz komite üyeleri, aynı zamanda trofe yarışlarında yarışan sporcularız. Yarışların daha iyi yapılabilmesi için yarış esnasında bile nasıl daha iyi, adil ve keyifli yarışlar düzenleyebiliriz diye düşünmekteyiz ve içimizde bu düşünceleri paylaşmaktayız.

Sonuç olarak Sportsboat yarışlarında parkura çıktığınızda her seferde yarış kalitesi artan yarışlar planlamakta, her yarışa tekne filosunu çoğaltacak çalışmalar yapmaktayız. Bizler bir aileyiz, Sportsboat ailesi üyesi olarak sizlerin de bizler ile paylaşmak istediğiniz fikirleriniz var ise bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Pruvanız neta, rüzgarınız kolayınıza olsun…

Share this Page